29 09 2010

Doktor / Op. Dr. Aybars AKKOR/ Beyin ve Sinir Cerrahisi

  • Kurum : Akkor Sağlık Hizmetleri
  • İl / İlçe : Istanbul /
  • Adres : Teşvikiye cad.103/Kat 1 (Teşvikiye Camii karşısı) Nişantaşı - İstanbul
  • Tel : 0-212-444 0 678
  • Web Sitesi : www.aybarsakkor.com

1962 yılında İstanbul'da doğdum. İlköğrenimimi Yeşilyurt Hamdullah Suphi Tanrıöver İlkokulu'nda tamamladım (1973). Milliyet İlkokullararası Bilgi ve Kültür Yarışması'nda Türkiye Üçüncüsü oldum.

Liseyi, Anadolu Liseleri Giriş Sınavı sonucu Türkiye birincisi olarak kazandığım İstanbul Alman Lisesi'nde tamamladım. Bu süre içinde bilimsel aktivitelerim sonucunda ; TÜBİTAK Matematik Yarışması Marmara Bölgesi Üçüncülüğü'nü (1997), TÜBİTAK Burs Sınavı Türkiye Birinciliği'ni (1978), TÜBİTAK Kimya Yarışması Marmara Bölgesi Birinciliği'ni (1981), Alman Lisesi " Murat Etaner Ödülü" nü (1981) aldım.

1981 yılında ÖSYS Türkiye 17.si olarak başladığım İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'ni 1987 yılında bitirdim. Danimarka Tıp Yaz Okulu (1984) ve Alman Hastanesinde Prof. Dr. Ş. TUNCEL yanında stajlarımı öğrenciliğim süresinde yaptım (1985-1987). Mecburi hizmetimi ise Manisa Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde tamamladım (1987-1988).

Uzmanlık eğitimimi 1988-1994 tarihleri arasında İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde tamamladım. İsviçre Zürih Üniversitesi'nde Prof.Dr. Gazi YAŞARGİL'in yanında Mikrocerrahi ameliyatlarını hayranlıkla izledim (1991). Askerlik görevimi1992 yılında Van Jandarma Tugayı Askeri Hastanesi'nde yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Hastane Yönetimi'nde Yüksek Lisans Programı tamamladım (1993-1994).

Çalışma Hayatıma, International Hospital'da Başhekim Yardımcısı (Ağustos 1994-Mart 1995) olarak başladım. Sonra sırasıyla; Alman Hastanesi Başhekimliği (Mart 1995-Temmuz 1995), Çamlıca Ömür Hastanesi Başhekimliği (Aralık 1995-Şubat 1997), Kadıköy Şifa Hastanesi Başhekimliği (Mart 1997-Kasım 1997), İstanbul Cerrahi Hastanesi İdari Koordinatörlüğü (Aralık 1997-Temmuz 1998), Çamlıca Hayat Hastanesi Genel Koordinatörlüğü ve Beyin Cerrahisi Uzmanlığı (Ağustos 1999- Haziran 2000), Avrupa Florence Nightingale Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanlığı (Haziran 2000), Osmanoğlu Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanlığı (Haziran 2000-Mayıs 2001), Türkiye Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanlığı (Mayıs 2001) Memorial Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanlığı (2001-2003) Avrupa Florence Nightingale Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanlığı (2003-2006) görevlerini başarıyla yürüttüm. Halen Gayrettepe Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanlığı görevini yürütmekteyim. Bu kadar hastane değiştirmemin nedeni başarılı oldukça ve tanındıkça daha iyi bir hastaneye futbolcular gibi transfer olmamdır.

Katıldığım Staj ve Kurslar;

Slovenya Ljublyana Üniversitesi, Prof. Dr. V. DOLENC ile Mikrocerrahi Stajı (1991)
Avusturya Graz Üniversitesi, Prof. Dr. P. W. ASCHER'in denetiminde Laser Stajı (1991)
Almanya Köln Üniversitesi Prof. Dr. W. STURM yanında Stereotaksi ve Radyoşirürji Stajı (1993)
A.B.D. Pittsburgh Allegheny Hospital Prof. J. Maroon yanında Spinal Cerrahi Stajı (Şubat 1998)
İsviçre Zürich'te Prof. H.J. Leu yanında Endoskopik Diskektomi stajı (Ocak 1999)
İtalya Torino'da Prof. Bruno Brayda yanında Mikro Endoskopik Diskektomi stajı (Şubat-Mart 1999)
İngiltere Cambridge Endoskopik Spinal Cerrahi Kursu (Ağustos 1999)
Almanya Münih Spinal cerrahi mikrodiskektomi kursu (Mart 2004)
Almanya Münih Spinal cerrahi mikrodiskektomi kursu (Şubat 2007)

Sosyal Faaliyetlerim:
Alman Liseliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi
Türk Nöroşirürji Derneği Asgari Ücret Katsayısı Tesbit Komisyonu Üyesi
Sağlık Yöneticileri Derneği Kurucu Başkanlığı (Eylül 1995 - Aralık 1996)
Türkiye Hentbol Federasyonu İstanbul Bölge Sekreterliği (1985-1987)
Yeşilyurt Spor Klübü Atletizm Şube Kaptanlığı (1982-1984)
Yeşilyurt Spor Klübü Hentbol Şube Kaptanlığı (1984-1987)
I. Uluslararası Bakırköy Günleri Kongre Sekreterliği (1990)
II. Uluslararası Bakırköy Günleri Kongre Sekreterliği. (1993)
Temmuz 1998 tarihinden beri özel muayene hekimliğini Nişantaşı Teşvikiye cad. 166 noda Akkor Sağlık Hizmetlerinde sürdürmekteyim.

Evli ve bir kız çocuk babasıyım. İngilizce ve Almancayı çok iyi derecede biliyorum.

Yoğun iş stresini hafifletmek amacıyla yeni açılan değişik restoranlara gitmeyi ameliyat öncesi bulmaca çözmeyi, ve vakit bulabilirsem kitabevlerini dolaşmayı tercih ediyorum.

KULAK ÇINLAMASI

Kulak çınlamaları, sadece biri bizi andığında değil, bazı patolojik değişikliklerden de olabilir. Kafa içinde ki bu seslere genel olarak tinnitus denilir ve çok yaygındır. Tinnitus zaman zaman ortaya çıkabilir veya siz sürekli olarak bir ses duyabilirsiniz. Çok kalın veya çok ince olabilir, tek kulağınızda veya her iki kulağınızda da duyabilirsiniz. Zil sesi sürekli olduğunda bu kişiyi çok rahatsız edebilir. Hatta bu rahatsızlık kişilerin normal hayatlarını etkileyecek boyuta kadar çıkabilir.

Nedenleri ve yaklaşık görülme yüzdeleri şöyledir:

1-Kulaktan kaynaklanan sorunlar: (%10)
Küçük bir kulak kiri bile geçici bir süre tinnitus yapabilir. Bunun yanında enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi gibi daha önemli nedenler de olabilir.

2-Beyin veya beyincikten kaynaklanan sorunlar: (%1)

Tinnitus baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri (anevrizma) veya denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümörden (akustik nörinom) dolayı da olabilir. Bu problemlerde işitme kaybı da vardır. Akustik nörinom, denge sinirinde en sık oluşan selim tümöre verilen isimdir. Tümör, çok yavaş büyür, bu yüzden şikayetler belirgin olmadan yıllar boyu sürüyor olabilir."Baş dönmesi", genellikle görülmez, çünkü tümör yavaş yavaş büyür, beyin ve diğer kulak, onun görevini üstüne alır. Bunun yerine hasta, dengesizlik hissine kapılabilir. Ortaya çıkan ilk şikayet "kulak çınlaması" olabilir. Çınlama, büyüyen tümörün siniri uyarmasıyla ortaya çıkar. Tümör büyüdükçe sinirin işitme bölümü de etkilenir ve işitme azlığı ortaya çıkar. Teşhis, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonanslı tetkikler ile konur. Tedavi, tümörün operasyonla çıkartılmasıdır.

3-Metabolik hastalıklardan kaynaklanan sorunlar: (%3)

Allerji, yüksek veya düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, tiroit problemleri kulak çınlamasına sebep olabilir.
 

4-Travmalar: (%1)
Baş ve boyun bölgesine gelen darbeler

5-İlaçlardan kaynaklanan sorunlar: (%5)

Bazı romatizma ilaçlan, bazı antibiyotikler, sakinleştirici ilaçlar ve aspirin tinnitusa neden olabilir.

6-Boyun düzleşmesinden kaynaklanan sorunlar: (%80)

Boyunda en sık rastlanılan problem boyundaki kasların aşırı gerilmesi ile oluşan aks düzleşmesidir. Normalde “C” harfi şeklinde olan boyun düz bir çizgi şeklini alır. Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, kişide baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, unutkanlık, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede alınganlık, isteksizlik oluşur. Boyun gerginliği teşhisi için uygulanacak en iyi yöntemler fiziksel muayene ve MR filmi çekimidir. MR ile hastalığın ne derece ilerlediği de saptanır.Boyun gerginliği çok ilerlememiş, henüz başlangıç safhasında ise kas gevşetici ilaçlar, sıcak uygulama, gürültüsüz ve az ışıklı yerlerde istirahat ile önlenebilir. Fakat boyun gerginliği ilerlemiş, ağrılar kollara da yayılıyorsa tedaviye fizik tedavinin de eklenmesi gerekir. Eğer mevcut hastalığa eklenen ileri derecede bir boyun fıtığı da varsa cerrahi müdahale de gerekebilir.

Ne yapmalı?

Kulak çınlamasında önce bir KBB uzmanına, eğer o her hangi bir sorun bulamazsa bir beyin cerrahisi uzmanına gidilmelidir.


 

1522
0
0
Yorum Yaz
Etiketler:
kadınca yaşam,kadında seks,kadında birleşme eşleşme,güzellik,sevişme,dünya,hayat,rahim,hastalık,cinsel birleşme,erkek üreme organı,kadın üreme organı,mide,göz,göz sağlığı koşmak,diyet,aybaşı kanaması,regll,cerrahi bilgiler kadınsağlığı,seks,cinsellik,kadın,diyet,bitkisel tedaviler,çocuk sağlığı,erkek sağlığı,aşk,kadın itiraflaeı eğitim,sağlık,tarih,spor,dünya,sinema,eğlence,kültür,yaşam
KADIN ŞİİRLER,KADIN-HAMİLELİK,KADIN-CİLT BAKIMI,KADIN-BİTKİSEL TEDAVİLER,KADIN-CİNSELLİK,
KADIN-DİYET,KADIN-YEMEK TARİFLERİ,KADIN-İLKYARDIM,KADIN-ÇOCUK SAĞLIĞI,KADIN-EĞİTİM SETLERİ,
KADIN İTİRAFLARI,KADIN RESİMLERİ,KADIN-ERKEK SAĞLIĞI,KADIN-FİLMLER