27 09 2008

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı (Reduction Mammaplasty) estetik göğüs ameliyatları içerisinde temelde göğüs dikleştirme ameliyatlarına çok yakın bir ameliyattır. Meme küçültme ameliyatının (reduction mammaplasty) tek farkı bu ameliyatta meme dikleştirilirken memenin içerisindeki bezlerden ve yağlardan bir kısmı ve bir miktar deri de alınarak yapılması. Böylece meme hem küçülür hem de şekli düzeltilir.

 

GÖĞÜS ESTETİĞİ VE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

 

Meme dikleştirme ameliyatında söylediklerimi meme küçültme ameliyatını (reduction mammaplasty) anlatırken de aralarda tekrar edeceğim. Aynada göğüslerinize bakın. Eğer meme uçlarınız meme katlantı çizginizin üzerindeyse herşey yolunda demektir. Eğer bu çizgi seviyesine inmişse hafif, bu çizginin altında ise ileri derecede meme sarkıklığınız var denebilir. Özellikle tam aşağı bakan meme uçları durumun ağırlığını gösterir.

 

Aşırı büyük göğüslerin sebep olduğu bazı sağlık problemleri de var. Örneğin bu insanların hemen hepsinde ciddi bel ağrıları ve omurga problemleri görülür. 4-5 kg ağırlığında bir yükü boynunuza asın ve bu yükle bir kaç dakika ayakta durun neden olduğunu anlayacaksınız.

 

Büyük göğüslerin altında genellikle pişikler oluşur. Hatta bu pişikler bazen açık yaralara dönüşebilir. Aşırı büyük göğüslerin neden olduğu psikolojik sorunlarda hep göz ardı ediliyor. Özellikle ergenlikte aşırı büyüme gösteren göğüsler (gigantomastia) hastalarda uyum sorunları doğurabilir.

 

GÖĞÜSLER NEDEN SARKAR?

Bunun bir çok nedeni olabilir. Yaşlanmaya bağlı hormonal nedenler ile meme dokusunda azalma olur. Bu da memenin içinin boşalmasına ve sarkmasına neden olur. Emziren annelerin göğüsleri de sarkmaya daha meğilli olur. Mememler süt dolu olunca büyürler, emzirmeyle boşalırlar. Bu defalarca tekrarlanınca memeler doğal olarak sarkar. Ayrıca yerçekimi memeleri aşağı doğru çekerek sarkmalarına sebep olur. Bazı durumlarda ise sarkıklık çok erken yaşlarda başlar ve tamamen memeyi taşıyan bağların doğuştan zayıf olmasından kaynaklanır.

 

AMELİYATSIZ ÇÖZÜMLER OLABİLİR Mİ?

 

Maalesef. Sarkmış göğüsleri toparlayacak bilinen bir yöntem henüz yok. Memelerin göğüs kaslarının zayıf olmasından sarktığını ve spor ile dikleşeceklerini düşünmeyin. Anatomik olarak göğüs kasının ve meme sarkmasının bir alakası yok. Spor ile vücudunuzda bir çok iyileşme sağlayabilirsiniz ama meme dikleştirmek bunlardan biri değil.

 

AMELİYAT: KESİLER VE İZLER:

Meme dikleştirme ameliyatı aslında iyi yapılırsa çok iyi sonuç veren bir operasyon. Memeye yeniden şekil vermek, sarkıklığı tamamen gidermek, aynı anda da memeyi büyültmek ya da küçültmek mümkün.

 

Ama bütün bunların bedeli memede bırakılan izler oluyor. Henüz iz bırakmadan meme dikleştirebilecek bir ameliyat tekniği bilinmiyor.

 

Kullanılan teknikler meme ucunun deri ile birleştiği bütün çevresi boyunca ve meme altına doğru uzanan bir iz bırakıyorlar. Bu iz klasik tekniklerde meme altında da devam ediyor ve alttaki katlantı çizgisinde devam ediyor. Daha yeni tekniklerde bu alt iz yapılmıyor.

 

Genellikle meme ne kadar sarkıksa bırakılan izlerin o kadar uzun olacağını kabul edebiliriz.

 

GÖĞÜS DİKLEŞTİRME ve GÖĞÜS BÜYÜLTME AMELİYATLARI ARASINDA NE FARK VAR?

 

Temelde tek fark birinde meme dokusunun alınarak memenin küçültülmesi diğerinde sadece sarkıklığın giderilmesi. Teknik olarak her iki ameliyat birbirine çok yakın.

 

KİMLER BU AMELİYATI OLMALI:

 

Aslında yapılan ameliyat bir estetik problemin (sarkıklık) bir diğerine (iz) dönüştürülmesi olarak görülebilir. Dolayısı ile bu ameliyat herkes için uygun olmayabilir. Eğer göğüslerinizdeki sarkıklık orta derecede ise, eğer izlerden ciddi şekilde rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız bu ameliyatı olmayın. Ama ciddi derecede sarkık göğüsleriniz varsa ve hiç bir şey bundan daha kötü olamaz diyorsanız bu ameliyat size uygundur. Ameliyat sonunda dimdik ve şekilli, istediğiniz boyda göğüsleriniz olacaktır.

 

İzlerden ne kadar rahatsız olunacağı da çok kişisel bir konu. Benim gözlemim gerçekten sarkık göğüslü hastalarım bu izleri benim beklediğim kadar dert etmiyorlar. Ben bu ameliyatı çok seçerek yaptığım için bu güne kadar da izlerimden çok mutsuzum diyen hastam olmadı. Ama bu ameliyatın diğer ameliyatlara göre daha fazla iz bıraktığını ve bu izlerin ne derece belirgin olacağının biraz da hastanın iyileşme faktörleri ile ilgili olacağını unutmamak gerekiyor.

 

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR:

Büyük göğüsler daha fazla süt verir. Böyle bir ilişki kurmak doğru değildir. Süt üretimi hormonal etkilere bağlıdır ve A cup bir anne ikiz bebeklerini rahatlıkla emzirebilirken, D cup bir annenin hiç sütü gelmeyebilir.

 

Büyük göğüslerde meme bezi fazla olduğu için kanser ihtimalide artar. Bu da doğru değildir. Memesi olan her canlı meme kanseri olabilir. İhtimal daha çok aile hikayesi, hamilelikler, ilaç kullanımı gibi faktörlere bağlıdır.

 

SIK SORULAN SORULAR:

 

Bu ameliyattan sonra emzirebilir miyim?

 

Bu soruya kesin evet demek zor ama belli teknikler kullanılırsa büyük bir olasılıkla normal bir şekilde emzirebilirsiniz. Emzirme için önemli olan meme ucunun, süt kanallarının ve süt bezlerinin ameliyat sırasında hiç ellenmemiş olmasıdır. Yani meme ucunu zeminden kaldırıp yukarı taşırsanız (böyle teknikler var örneğin) emzirememe ihtimaliniz yüksek olacaktır. Ama �central pedicule� olarak bilinen teknik kullanılırsa meme ucu, kanallar ve bezler tek bir parça olarak tutulur ve emzirmenizde bir sorun çıkmaz.

 

İzsiz meme küçültmek mümkün mü?

 

Genellikle hayır. Çok nadir durumda sorun sadece büyüklükte ise ve memeler hiç sarkmamışsa liposuction ile memeler biraz küçültülebilir. Ama bu küçülme hem çok sınırlı olur hem de göğüslerin bir miktar sarkmasına sebep olur.

 

İzler beni ne kadar rahatsız eder?

 

Eğer sırt ağrılarından şikayet edecek kadar iri göğüsleriniz varsa bu izleri kabul edilir bulma hatta sonuçtan çok memnun olma ihtimaliniz çok yüksektir. Ama sadece küçük göğüsleri beğendiğiniz için şekli ve büyüklüğü sizi rahatsız etmeyen göğüslerinize bu ameliyatı yaptırmayın.

 

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR:

 

Bu ameliyat sonrasında karşılaşabileceğiniz sorunlar meme dikleştirme ameliyatındakilere çok yakın ve riskler nisbeten biraz daha fazla. Bunların başında, her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon var.

 

Bu tür ameliyatlarda ciddi bir kanama olması olasılığı neredeyse yok. Kanama memenin bir kenarında kan birikmesi yani hematom şeklinde olabilir. Doktorunuz sizi yeniden ameliyathaneye alarak bu birikmeyi temizlemek ve kanamayı, eğer devam ediyorsa, durdurmak isteyebilir..

 

Aynı şekilde ameliyattan sonra beşinci gün civarında tek taraflı bir şişlik enfeksiyon habercisi olabilir. Yine çözüm enfeksiyonun temizlenmesi ve tabii antibiotik tedavisi olacaktır.

 

Cilt kaybı, yine nadir olmasına rağmen görülebilecek komplikasyonlar arasındadır. Genellikle ameliyattan sonra sigara içen hastalarda gözükür. Özellikle çok büyük memelerin küçültüldüğü ameliyatlarda bu risk daha artar. Deri siyah renkli sert bir şekil alır ve uzun süre pansuman yapılması gerekebilir. Bu süreyi kısaltmanın bir yolu da küçük bir müdahele ile ölü cildin temizlenmesidir. Aynı deri problemi göğüs ucunda da görülebilir. Bir müddet pansuman sonucunda bu tür problemler genellikle tahminlerin ötesinde iyi iyileşirler. Sakın bir şey olmaz diye sigaraya başlamayın. Ameliyattan sonraki ilk iki haftanın kritik olduğunu unutmayın.

 

Yara iyileşme problemleri genellikle ameliyatta kullanılan kalın dikişlerden kaynaklanır. Genellikle bir kaç günlük pansumandan sonra iyileşirler.

Estetik sorunlar: Asimetri bu ameliyattan sonra karşılaşılabilecek sorunlar arasında. Ciddi asimetrilerde bir rötuş ameliyatı gerekebilir. Bu ameliyatın sonucunda meme şeklinizi hiç beğenmeme olasılığınız da tabi her zaman var. Bu durumda da bir ikinci ameliyat şansınız var. Genllikle asimetrileri düzeltmek kolay oluyor. En zor düzelen deformiteler meme ucunun gereğinden fazla yukarıya kaldırıldığı durumlardır. Göğüsleri cerrahi olarak kaldırmak kolayken sarkmalarını sağlamak çok daha zor olmakta.

 

İPUÇLARI:

 

* Ameliyat öncesi mutlaka bir kontrol mamogramı çektirin ve saklayın.

 

* Aynanın karşısına geçin ve göğüslerinizin ne kadar sarktığına karar verin. Eğer meme ucunuz meme altınızdaki katlantı çizgisinin altına inmişse ameliyat için iyi bir adaysınız demektir.

 

* Bu ameliyat ile memelere mükemmele yakın şekil verilebilir ama memede izler kalması kaçınılmazdır.

 

* Göğüsler ne kadar sarkıksa kalacak olan ameliyat izi de o kadar çok olacaktır.

 

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI SİZİ NELER BEKLER:

 

Bu büyüklük ve zorluk olarak orta sıralarda bir ameliyat. Ağrılı bir ameliyat değil. Genellikle hastalar aynı gün taburcu olabiliyorlar ve 3-4 gün sonra işlerine dönebiliyorlar.

 

İlk gece nispeten sıkıntılı geçebilir. Genellikle ağızdan alınacak basit bir ağrı kesici yeterli olur. Bu ameliyat ciddi morarmanın ve şişliklerin beklenmediği bir girişimdir.

 

Çalışıyorsanız bu ameliyat için bir haftanızı ayırmak en doğrusu olacaktır. Bir haftanın sonunda neredeyse normale dönmüş olursunuz.

 

AMELİYATIN KARNESİ:

 

Anestezi şekli: Genel.

 

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastanede ve ameliyathanede.

 

Ameliyat süresi: 2 saat.

 

Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olunabilir.

 

Ameliyat sonrası ağrı sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Özellikle ilk bir kaç gün kol hareketlerinde hafif ağrı olur. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

 

Şişme, morarma: 5-10 gün arasında, orta derecede.

 

Dren: Düşük bir ihtimalle drenler kullanmak gerekir. Drenler ertesi gün alınır.

 

Pansuman: 3-4 günde tamamen çıkarılıyor.

 

Sütyen: 4 hafta yumuşak sporcu sütyeni kullanmak gerekiyor.

 

Dikişler: Genellikle her memede sadece bir tek alınacak dikiş oluyor ve bu dikiş 10. gün civarında alınıyor.

 

Ne zaman işe dönülebilir: 3-7 gün.

 

Araba kullanmak: 3-4 dört gün sonra, özellikle kol hareketlerindeki hassasiyet azaldığında araba kullanılabilir.

 

Günlük hayata dönüş: Ameliyattan sonraki bir kaç gün kol hareketlerinde hafif ağrı olur. Bu memenin üzerinde bulunduğu göğüs kaslarının hareketleri ile oluşan ağrıdır. İlk bir kaç hafta ağırlık kaldıramaz, eğer küçük çocuğunuz yada bebeğiniz varsa onları kucağınıza ancak otururken alabilirsiniz.

 

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3-4 hafta sonra koşuya başlanabilir. Kolların kullanıldığı fitness, tenis gibi sporlara 4-5 hafta sonra başlanabilir.

 

Son şekil: İzlerin iyileştiğini farz ettiğimiz altıncı ay civarında.

 

Meme küçültme büyük meme estetik cerrahi Meme küçültme büyük meme estetik cerrahi Meme küçültme büyük meme estetik cerrahiMEME KÜÇÜLTME
Eğer memenizi küçültmek istiyorsanız. Büyük ve sarkan göğüslere sahip kadınlar, memenin aşırı ağırlığı nedeniyle sırt, boyun ağrıları ve deri tahrişinden solunum problemlerine kadar değişiklik gösteren tıbbi sorunlara maruz kalırlar. Sütyen askıları omuzlarda derin izlere yol açabilir. Çok büyük memeler, kadının veya genç kızın kendini aşırı utangaç ve çekingen hissetmesine yol açabilir.
Tıbbi olarak 'Reduction Mammoplasty' olarak adlandırılan meme küçültme ameliyatı bu durumdaki kadınlar için tasarlanmıştır. Bu prosedürde yağ, meme dokusu ve deri çıkarılır; memeler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale gelir. Aynı işlem sırasında 'areola' denen meme başı etrafındaki koyu renkli deri halkasının çapı da küçültülebilir. Amaç kadına daha küçük, daha güzel şekle sahip ve vücuduyla orantılı memeler kazandırmaktır.

Eğer memelerinizi küçültmek istiyorsanız, bu site size ameliyatın faydalı olduğu durumlar, gerçekleştirilme biçimi ve ameliyatın beklenen sonuçları gibi ameliyatla ilgili temel noktalarda aydınlatacaktır. Ama tüm sorularınıza yanıt bulamayabilirsiniz, çünkü bunların çoğu sizin bireysel ortamınıza ve özelliklerinize bağlı olarak değişir. İşlem konusunda anlamadığınız bir nokta olursa, lütfen doktorunuza sormaktan çekinmeyiniz.

Meme küçültme büyük meme estetik cerrahi Meme küçültme büyük meme estetik cerrahi Meme küçültme büyük meme estetik cerrahiMEME KÜÇÜLTME AMELİYATI İÇİN EN UYGUN ADAYLAR: Meme küçültme ameliyatı, kozmetik bir iyileştirmeden öte fiziksel bir rahatlama amaçlanarak yapılır. Ameliyat için başvuran adayların çoğunun çok büyük, sarkan memeleriyle sorunları vardır; aktiviteleri kısıtlanmıştır ve fiziksel rahatsızlıkları oluşmuştur. Olguların çoğunda meme küçültme ameliyatı, meme gelişimini tamamlamadan yapılmaz, ancak eğer memelerin büyüklüğü ciddi fiziksel rahatsızlık oluşturduysa daha erken yaşlarda da yapılabilir. Bu ameliyat için en uygun adaylar işlemi tamamıyla anlayacak olgunluğa-yetişkinliğe ulaşmış ve gerçekçi beklentileri olan kişilerdir. Meme küçültme ameliyatı daha sonra memesinden süt emzirmeyi planlayan kadınlar için önerilmez.

CERRAHİ İŞLEMLERİN HEPSİ BİRAZ BELİRSİZLİK VE RİSK TAŞIR: Meme küçültme ameliyatı basit bir işlem değildir, ama yetkin bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilirse güvenli bir ameliyattır. Her cerrahi işlemde kanama, enfeksiyon, anestezi reaksiyonu gibi komplikasyonların gelişme riski mevcuttur. Bazı hastaların ameliyattan sonra meme başı etrafında küçük yaralar oluşabilir; bunlar antibiyotikli kremlerle tedavi edilir. Cerrahınızın önerilerine hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası dönemde çok sıkı uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz. Ameliyat farkedilebilir, kalıcı 'skar' ( = izler ) bırakır; ama bu izler sütyen veya bikininizle örtülebilecek bölgededir. (Kötü iyileşme ve geniş skarlar sigara içenlerde daha sık olur.) Ameliyat sonunda meme ve meme başının pozisyonu tamamen simetrik olmayabilir. Ameliyatta meme başına giden süt kanallarının çoğu alındığı için daha sonra süt emzirmek mümkün olmayabilir. Bazı hastalar meme başı ve memenin dokunma duyusu sorununu yaşayabilir. Çok seyrek olarak meme başı ve areolanın beslenmesi bozularak kaybı söz konusu olabilir. (Meme başı ve areola vücudun diğer bölgelerinden alınan deri 'greftleri' ( = yamaları ) ile tekrar oluşturulabilir.)

Meme küçültme büyük meme estetik cerrahi Meme küçültme büyük meme estetik cerrahi Meme küçültme büyük meme estetik cerrahiAMELİYATIN PLANLANMASI: İlk değerlendirmede, beklentilerinizi cerrahınızla açıkça tartışmak ve onun düşüncelerini dinlemek çok önemlidir. Her hasta ve her cerrah ideal meme büyüklüğü ve şekli konusunda değişik görüşe sahiptir. Ağır memeler: fiziksel rahatsızlığa, çesitli tıbbi sorunlara, sütyen askılarına bağlı omuzlarda derin izlere ve aşırı çekingenliğe yol açabilir. Cerrahınız meme muayenesi ve ölçümler yapacaktır. Ameliyat öncesi ile sonrasını karşılaştırabilmek için fotoğraflar çekilecektir. Cerrahınız sizinle yaşınız, memelerinizin şekli ve büyüklüğü, derinizin durumu gibi sonucu etkileyebilecek değişkenleri tartışacaktır. Meme başı ve areolanın yeni yerini de tartışmalısınız; çünkü bu yapı operasyon sırasında daha yukarıya alınacaktır ve meme gerisindeki çizgi ile aynı seviyede olmalıdır. Cerrahınız işlemi detaylı olarak anlatmalıdır.; risklerini ve kısıtlılıklarını açıklamalıdır ve sonuçta kalacak skarı tamamıyla anlamanızı sağlamalıdır. Cerrahınız aynı zamanda kullanacağı anesteziyi, ameliyat olacağınız yeri ve ameliyat masraflarını açıklamalıdır.

AMELİYAT İÇİN HAZIRLIK: Cerrahınız ameliyat öncesi bir 'mammogram' ( = meme röntgeni ) çektirmenizi isteyebilir. Ameliyat öncesi hazırlık için Cerrahınız size yeme, içme, sigara içme, bazı ilaç ve vitaminlerin alınması veya alınmaması gibi noktaları içeren bazı özel direktiflerde bulunacaktır. Meme küçültme ameliyatlarında genellikle kan 'transfüzyonu' ( = nakli ) gerekmez. Ama çıkarılacak meme dokusu çok fazla ise cerrahınız ameliyat öncesi dönemde sizden 1 ünite kan alınmasını ve hazırlatılmasını isteyebilir. Böylece kan transfüzyonu gerekirse kendi kanınız kullanılacaktır. Hazırlık yaparken, ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve gerekirse size birkaç gün yardım edecek birisini buldurmayı unutmayınız.

AMELİYAT NEREDE YAPILACAK ? Meme küçültme ameliyatı genellikle hastanede yapılan bir 'inpatient' ( = yatan hasta ) prosedürüdür. Ameliyatın kendisi genellikle 2-4 saat sürer, bazı vakalarda daha uzun sürebilir. Hastanede 2-3 gün kadar kalmanız uygun olur.

UYGULANACAK ANESTEZİ : Bu operasyon hemen her zaman genel anestezi altında yapılır. Tüm ameliyat boyunca tamamen uyuyor olacaksınız.

Meme küçültme büyük meme estetik cerrahi Meme küçültme büyük meme estetik cerrahi Meme küçültme büyük meme estetik cerrahiCERRAHİ: Meme küçültme teknikleri çok değişiktir, ama en sık uygulanan prosedürlerin çoğu 'ters T' şeklinde 'insizyon' ( =kesi hattı ) içerir. Bu insizyon areolayı çevreler, aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Cerrah, fazla olan meme dokusunu, yağ dokusunu ve deriyi çıkarır, meme başı ve areolayı yeni yerine yukarı taşır. Sonra her 2 yandaki meme dokusunu areola çevresinde ve orta hatta birleştirirken, memenin yeni hatlarını şekillendirir. Koltuk altı bölgesinde aşırı yağ mevcutsa 'liposuction' (=yağ emilmesi) bu prosedüre eklenebilir. İnsizyonlar - alınacak deri, meme dokusu ve yağ dokusunun volümünü ; ve meme başının yeni yerini belirler Memeye şekil vermek için, daha önce meme başının üst seviyesinde yer alan deri aşağıya taşınır, biraraya getirilir. Dikişler ile insizyonlar kapatılarak memeye yeni şekli kazandırılır. Areola çevresindeki areola altındaki ve meme altındaki skarlar kalıcıdır ama kolaylıkla iç çamaşırlarla kapatılabilir. Vakaların çoğunda meme başlarının kan damarları ve sinirleri kesilmeden prosedür gerçekleştirilir. Ama nadiren memeler çok büyük ve sarkık ise meme başı ve areolanın tamamen alınıp, yeni yerlerine greftlenmeleri gerekebilir. ( Bu durumda meme başı ve areolanın dokunma duyusunda kayıp gelişebilir. ) Dikişler, genellikle areola etrafına, areoladan asağıya dik bir hat üzerinde ve memenin altındaki girinti boyunca yerleştirilir. Bazı vakalarda bu skarın dikey kısmını elimine edecek teknikler kullanılabilir; nadiren de alınması gereken sadece yağ dokusudur ve yalnızca liposuction ile meme boyu küçültülerek minimal skar bırakılabilir.

AMELİYAT SONRASI: Ameliyattan sonra ince pansumanın üzerinde elastik bandaj sarılmış veya cerrahi sütyen giydirilmiş olacaktır. İlk 1-2 gün içinde birikebilecek kan ve sıvıları dışarı almak üzere her iki meme yanlarında ince birer tüp yerleştirilmiş olabilir. İlk birkaç gün, özellikle hareket ettiğinizde ve öksürdüğünüzde biraz ağrı hissedebilirsiniz ; bir hafta kadar da bir miktar rahatsızlık duyabilirsiniz. Cerrahınız ağrıyı azaltmak için gerekli ilaçları önerecektir. Bandajlar 1 veya 2 gün sonra çıkarılır ; ama şişme ve morluklar yatışana dek birkaç hafta cerrahi sütyeni gece gündüz giymeye devam edeceksiniz. Eğer meme deriniz ameliyat sonrası çok kuru ise, günde birkaç kez nemlendirici kullanabilirsiniz ama insizyon hatlarını kuru tutmanız gerekir. Ameliyat sonrası gördüğünüz ilk adet sırasında, memeleriniz şişip ağrı yapabilir. Ayrıca birkaç ay boyunca ara ara gelen keskin ağrılara maruz kalabilirsiniz. Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Bazı hastalarda bu his kaybı 1 yıl veya daha uzun sürebilir ; nadiren de kalıcı olabilir.

Meme küçültme büyük meme estetik cerrahi Meme küçültme büyük meme estetik cerrahi Meme küçültme büyük meme estetik cerrahiNORMALE DÖNÜŞ: Her ne kadar 1-2 gün içinde ayağa kalksanız da bazen memeleriniz birkaç hafta boyunca ağrıyabilir. 3-4 hafta boyunca ağır birşey kaldırmak veya itmekten kaçınmalısınız. Cerrahınız size normal aktivitelerinizi özetleyen detaylı bilgilendirmeyi yapacaktır. Birçok kadın sosyal aktivitelerine ve eğer çok yorucu değilse işlerine 2 hafta içinde dönebilir. Ama birkaç hafta boyunca çok daha az tahammül gücünüz olacaği için enerjinizi toplayana dek egsersizlerinizi sınırlandırmalısınız. Ayrıca destek için iyi bir atletik sütyene gereksiniminiz olacaktır. Cinsel uyarı insizyonlarınızın şişmesine yol açabileceğinden 1 haftalık bir seks yasağı direktifiyle karşılaşacaksınız. 6 hafta boyunca memelerinize hafif bir temas dışında her türlü müdaheleden kaçınmanız söylenecektir. Ameliyat yerinizden sızan çok az bir sıvı veya kabuklanma normaldir. Eğer kanama veya çok siddetli ağrı gibi olağan dışı bir durumla karşılaşırsanız, cerrahınızı aramaktan çekinmeyiniz.

YENİ GÖRÜNÜMÜNÜZ: Her ne kadar şişkinliğin ve morluğun çoğu ilk birkaç haftada kaybolsa da memenizin yeni şekline kavuşması 6 ay - 1 yıl süre gerektirir. O zaman bile, hormonal değişikliklere, kilo durumuna ve hamileliğe bağlı olarak meme şekli değişim gösterebilir. Cerrahınız izlerinizin mümkün olduğunca belirsiz olması için elinden geleni yapacaktır. Ama yine de bilmelisiniz ki meme küçültme ameliyatı sonrası skarlar belirgin ve kalıcıdır. Bu izler birkaç ay boyunca kabarık ve kırmızı kalır. Sonrasında daha az belirgin hale gelir; hatta bazen soluk beyaz çizgiler şeklinde tamamen solabilir. Bu izlerin yerleşimleri sizin ince kesimli bir bikini bile giyebilmenizi mümkün kılacak şekilde ayarlanmıştır. Tüm plastik cerrahi prosedürleri içinde, meme küçültme ameliyatları en hızlı beden imgesi değişikliği ile sonuçlanandır. Büyük memelerin yarattığı fiziksel rahatsızlıktan kurtulacaksınız; vücudunuz daha orantılı hale gelecek ve giysileriniz size daha iyi uyacaktır. Ama bu değişiklikleri arzuladığınız ölçüde sizin, ailenizin ve arkadaşlarınızın yeni imajınıza uyum sağlayabilmek için zamana ihtiyacı olacaktır. Kendinizle ve onlarla birlikte sabırlı olmalısınız. Neden bu ameliyatı olduğunuzu aklınıza getirip, birçok kadın gibi siz de sonuçtan mutlu olacaksınız. Daha küçük ve daha orantılı memelerle daha rahat hissedeceksiniz ve giysileriniz size daha iyi uyum sağlayacaktır.
 

 

  AMELİYAT SONRASI BAKIM İÇİN BİLGİLER:

 

Ameliyat sonrasındaki ilk iki hafta yatarken sırtüstü yatmanız gerekiyor.

 

 

 

 

Size tavsiye edilen özel tipteki sütyeni ameliyat sonrası ilk 2 hafta 24 saat süreyle hiç çıkarmadan takınız. (Tabii kirlendikçe temiz bir sütyenle değiştirmeniz mümkündür). 6 ay süre ile sütyeni gündüz hiç çıkartmayınız.

 

 

 

 

Ameliyat sonrasındaki ilk haftada kollarınızı kullanmayı sınırlandırınız, ağır kaldırmayınız. Ameliyat sonrası ilk haftada araba kullanmayınız. Kollarınızın hareketini yavaş yavaş iyileşmeniz ilerledikçe artırabilirsiniz.

 

 

 

 

Ameliyat bölgesinde toplanabilecek kan ve serumu dışarı almak için direnleriniz mevcuttur. Bu direnleriniz 2 ila 4 gün içinde ekibimizden birisi tarafından çıkarılacaktır. Bunlar iyileşmeniz bakımından faydalı tedbirlerdir. Bunların nasıl kullanılacağını doktorunuzdan veya hemşireden öğreniniz.

 

 

 

 

Memeleriniz ağır ve ağrılı olabilecektir. Bazen morluğunuzda olabilir. Memenizin hissiz veya ileri derecede duyarlı olması beklenebilen durumlardandır.

 

 

 

 

Meme bandajlarınız alınıncaya kadar meme bölgenizi ıslatmayınız. Bu bandajlar ameliyattan sonraki 7. Günde hemşire tarafından alınacaktır. Bu bandajların alınacağı gün ve alındıktan sonra arzu ettiğiniz şekilde duş alabilirsiniz.

 

 

 

 

Ameliyattan sonraki ilk 4 ila 6 haftada kuvvetli egzersizlerden sakınınız. Normal hareket ve egzersizlerinize başlamadan önce hemşire ve doktora danışınız.

 

 

 

 

İlaçlar: Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta aspirin almayınız. Ağrı ilaçlarınızı ancak rahatsızlık hissettiğiniz zaman alınız. Antibiyotiklerinizi 1 hafta süreyle muhakkak kullanınız. Şişliği azaltıcı ilacınızı 1 ay süreyle kullanınız.

  SIKÇA SORULAN SORULAR
SORU Estetik meme küçültme ameliyatı nedir? Kimler ameliyat için uygun adaylardır?
CEVAP Estetik meme küçültme ameliyatı,kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslında estetik değil rekonstrüktif bir ameliyattır. İriliğe bağlı sarkık bir meme ,kadında sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir,kamburluğa yol açabilir. Sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Nefes almada güçlük çekilebilir. Meme derisi ile göğüs derisinin devamlı birbirine sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda ğişikler olabilir,yaralar açılabilir. Günlük fizik aktivite sınırlanabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken,kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat,memelere doğal bir görünüm kazandırır,yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur.,kişinin yaşamı kolaylaşır. Memeler değişik nedenlerle büyük olabilir. Genetik faktörler,hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu ,vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri meme oluşabilir. Kilo değişiklikleri emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da arttırılabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme genç kızlarda da görülebilir.

 

SORU Ameliyat öncesi hazırlıklar nelerdir?
CEVAP Ameliyat öncesi yapılması gereken kan ve akciğer filmine ilave olarak,momografi ve gerekirse meme ultrasonografisi yapılmalıdır. Yüksek tansiyon,sigara,ilaç alışkanlığı,şeker hastalığı gibi durumlar tartışılmalıdır. Meme küçültme ameliyatı için genellikle kan verilmesi gerekmez. Kan tranfüzyonunun gerekli olduğu hallerde ameliyattan 5-7 gün önce alınan kendi kanınız(ototransfüzyon)kullanılabilir. Ameliyat günü ve sonraki birkaç gün için size yardımcı olacak birisi gerekecektir. Meme küçültme ameliyatı,hastanede yapılması gereken bir ameliyattır,1-3 gün hastanede yatmanız gerekebilir.

 


SORU Cerrahi yöntem?
CEVAP Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2,5-4 saat sürer. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında kesinlikle iz kalır. Buna ek olarak,uygulanan yönteme göre meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru ters T şeklinde bir iz daha kalır. T şeklindeki izin alt kısmı meme altı kıvrımına uydurulur. Ancak son zamanlarda uygulanan cerrahi teknik ile meme kıvrımı bölgesindeki izi ortadan kaldırmıştır. Sadece meme başı etrafında ve meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru 4,5-5 cm kadar bir iz kalmaktadır. Ancak bu izler başlangıçta belirgindir,zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Ameliyat sonrası izlerin derecesi,memenin büyüklüğüne,kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır. Bir grup hasta üstsüz güneşlendiklerini ifade etmektedirler. Bazı özel durumlarda,ileri derecede büyük memelerde,yukarıda sıralanan ameliyat şekillerinin uygulanması mümkün olmayabilir. Bu takdirde meme başının serbest olarak taşındığı teknikler kullanılır,bu ameliyatın izleri de yukarıdaki ameliyatlar gibi ters T şeklindedir.

 

SORU Ameliyat sonrası ne şekilde gelişir?
CEVAP Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır veya bazı cerrahlar ameliyat sonrası hemen sütyen giydirir. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir,ve 24-72 saat içinde çıkarılır. Meme başı üzerine ayrı pansuman konur. Pansuman 2 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. 7 gün sonra sargılar açılır. Dikişler 7-10gün sonra alınır. Hastanede 1-3 gün kalınır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik olabilir,meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülür bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. 

 

SORU Meme küçültme ameliyatından sonra hasta bebeğine süt verebilir mi?
CEVAP Meme küçültme ameliyatı olan bazı kadınlar çocuklarını emzirebilmektedir. Ancak genellikle bunu önceden tayini zor bir durum olabilir. Ayrıca seçilecek ameliyat tekniğininde süt verme konusunda etkisini de hekim hastaya ameliyat öncesi anlatabilir.
   
SORU Ameliyatın riskleri nelerdir? 
CEVAP Ameliyat sonrası erken dönem riskleri ( kanama,  enfeksiyon, hematom, ağrı, yağ nekrozu vs) tecrübeli bir plastik cerrahın elinde iyi hastane koşullarında oluşması çok nadir komplikasyonlardır.
Geç dönem riskleri asimetri,kötü yara izleri,emzirme problemleri sayılabilir. Hastanın hekimle ameliyat sonrası iyi takibiyle bu problemler azaltılabilir veya düzeltme olanağı verebilir.

3842
0
0
Yorum Yaz
Etiketler:
kadınca yaşam,kadında seks,kadında birleşme eşleşme,güzellik,sevişme,dünya,hayat,rahim,hastalık,cinsel birleşme,erkek üreme organı,kadın üreme organı,mide,göz,göz sağlığı koşmak,diyet,aybaşı kanaması,regll,cerrahi bilgiler kadınsağlığı,seks,cinsellik,kadın,diyet,bitkisel tedaviler,çocuk sağlığı,erkek sağlığı,aşk,kadın itiraflaeı eğitim,sağlık,tarih,spor,dünya,sinema,eğlence,kültür,yaşam
KADIN ŞİİRLER,KADIN-HAMİLELİK,KADIN-CİLT BAKIMI,KADIN-BİTKİSEL TEDAVİLER,KADIN-CİNSELLİK,
KADIN-DİYET,KADIN-YEMEK TARİFLERİ,KADIN-İLKYARDIM,KADIN-ÇOCUK SAĞLIĞI,KADIN-EĞİTİM SETLERİ,
KADIN İTİRAFLARI,KADIN RESİMLERİ,KADIN-ERKEK SAĞLIĞI,KADIN-FİLMLER