02 10 2008

Vajinal mantar cinsel yolla bulaşır mı?


Vajinal mantar cinsel yolla bulaşır mı?
Vajinal mantar cinsel yolla tabii ki bulaşır. Daha doğrusu cinsel yolla karşı tarafa geçer. Yani bir erkek eğer mantar taşıyorsa bu mantar kadına da geçer. Ama orada enfeksiyon yapıp yapmaması kadının genital bölgesinin iyi korunup korunmamasına bağlı.

Kolaylaştırıcı bir faktör olmadığı sürece erkekteki mantar kadına geçse bile etki göstermeyebilir. Kolaylaştırıcı etkenler arasında kadının antibiyotik kullanması, hamile olması veya enfeksiyonlara sık rastlanan yaz dönemi sayılabilir.

Kadındaki mantar enfeksiyonu erkeğe geçerse enfeksiyon yapması yine kolay değildir. Çünkü mantar, vücuttaki doğal bakteri ortamı tarafından kolaylıkla uzaklaştırılabilen bir mikroorganizmadır.

Eşli tedavi gerekebilir

Eğer bölgesel olarak o koruyucu etkenler uzaklaşmışsa, kadında laktobasil dediğimiz ortam bozulmuşsa o zaman mantar enfeksiyonu oluşabilir. Ama yine de sürekli mantar alışverişi olmaması için ilk atakta olmasa bile 2. mantar enfeksiyonu atağında hem kadını hem de erkeği beraberce tedavi etmeyi tercih ediyoruz.

6312
0
0
Yorum Yaz
Etiketler:
kadınca yaşam,kadında seks,kadında birleşme eşleşme,güzellik,sevişme,dünya,hayat,rahim,hastalık,cinsel birleşme,erkek üreme organı,kadın üreme organı,mide,göz,göz sağlığı koşmak,diyet,aybaşı kanaması,regll,cerrahi bilgiler kadınsağlığı,seks,cinsellik,kadın,diyet,bitkisel tedaviler,çocuk sağlığı,erkek sağlığı,aşk,kadın itiraflaeı eğitim,sağlık,tarih,spor,dünya,sinema,eğlence,kültür,yaşam
KADIN ŞİİRLER,KADIN-HAMİLELİK,KADIN-CİLT BAKIMI,KADIN-BİTKİSEL TEDAVİLER,KADIN-CİNSELLİK,
KADIN-DİYET,KADIN-YEMEK TARİFLERİ,KADIN-İLKYARDIM,KADIN-ÇOCUK SAĞLIĞI,KADIN-EĞİTİM SETLERİ,
KADIN İTİRAFLARI,KADIN RESİMLERİ,KADIN-ERKEK SAĞLIĞI,KADIN-FİLMLER